Ekologiczna dziewczyna

z ekologią za pan brat

Ekologiczna-dziewczyna
Porady

Kosmetyki ekologiczne a kosmetyki naturalne

W zalewie coraz to nowszych trendów kosmetycznych gubimy się i przestajemy orientować w rodzajach kosmetyków i ich zasadniczych funkcjach, co jednak działa na naszą szkodę. Odróżnienie kosmetyków ekologicznych od naturalnych, a przede wszystkim od ich tradycyjnych i popularnych odpowiedników jest kluczową sprawą, jeśli chcemy być konsumentami świadomymi.

Jakie mogą być kosmetyki?

Błędne jest myślenie jakoby kosmetyki tradycyjne były jedną wielką trucizną, której stosowanie jest wyrokiem na własne zdrowie. Niewłaściwe jest również fanatyczne uwielbienie kosmetyków naturalnych i ekologicznych, ponieważ każdy z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejsza jest jednak ich świadomość i taki wybór produktów kosmetycznych, by był on zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Kosmetyki tradycyjne, czyli te, które bez trudu znajdziemy w każdej drogerii, powszechnie reklamowane i popularne – przed pojawieniem się na sklepowej półce przechodzą kontrolę Państwowej Inspekcji Sanitarnej, by wykluczyć obrót produktami toksycznymi i zagrażającymi naszemu życiu i zdrowiu. Składniki kosmetyków tradycyjnych nie są testowane na zwierzętach.

Zasadniczą wadą kosmetyków tradycyjnych jest fakt, że obfitują one w konserwanty, które oddziałują na nas niekorzystnie; podrażniają, wywołują alergię, wypryski.

W skład kosmetyków naturalnych wchodzą natomiast wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), w związku z czym możemy oczekiwać, że nie będą nas one uczulać oraz wywoływać niechcianych reakcji. Kosmetyki takie mogą również okazać się skuteczniejsze w swym działaniu niż te tradycyjne.

Ekologiczna-dziewczyna
Wybieraj to, co lepsze dla Twojej skóry

Produkcja kosmetyków ekologicznych wiąże się natomiast z największą liczbą wymagań, a przez to jest najbardziej kosztowna. Kosmetyki takie mogą pochwalić się certyfikatami, które potwierdzają ich ekologiczny skład. Aby certyfikat taki uzyskać, bada się skład chemiczny gleby, na której mają wyrosnąć rośliny używane do produkcji kosmetyków, oraz skład wody, jaką plantacja jest zraszana. Zabrania się stosowania tradycyjnych środków ochrony roślin. Kosmetyki ekologiczne nie powinny również zawierać w składzie surowców z martwych zwierząt (np. kolagenu i elastyny) oraz syntetycznych substancji zapachowych i barwiących.

Porównanie kosmetyków

Kosmetyki tradycyjne
Kosmetyki naturalne
Kosmetyki ekologiczne
Konserwanty Zawierają Nie zawierają Nie zawierają
Testowane na zwierzętach Nie Nie Nie
Certyfikaty Nie Niektóre kosmetyki naturalne mogą mieć certyfikaty (będą wówczas ekologiczne) Tak
Ekologiczne opakowanie Nie Niektóre kosmetyki naturalne mogą mieć ekologiczne opakowania Tak
Syntetyczne środki zapachowe i barwiące Tak Niektóre mogą zawierać Nie