Rok 1921 był przełomowy w historii perfumiarstwa, powstały wówczas zapach Chanel no. 5 zapoczątkował modę na perfumy syntetyczne. Od tamtej pory syntetyki zdominowały tę branżę, a stosowane dotychczas wyłącznie naturalne składniki odeszły w niepamięć, by dziś znów wrócić do łask.
Boom na ekologiczne perfumy
Większość najpopularniejszych perfum tworzonych jest z syntetyków, które łatwiej pozyskać, niż składniki naturalne. Nie mówiąc już o cenie syntetyków, która w porównaniu do składników naturalnych, jest bardzo niska. Dużym problemem jest również fakt, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych zakazało stosowania podczas produkcji perfum wielu naturalnych składników zapachowych. Producenci radzą sobie więc, tworząc ich syntetyczne odpowiedniki. W obecnej modzie na ekologię zaczęto dostrzegać, że syntetyki zawarte w perfumach mogą uczulać, i by tego uniknąć – ruszono z produkcją ekologicznych zapachów, w których składniki naturalne zajmują minimum 95 procent składu. Tyle wystarczy, by perfumy mogły pochwalić się certyfikatem Ecocert. Ekologiczne perfumy często opakowuje się również w bezpiecznie dla środowiska opakowania. Co ciekawe, ekologiczne perfumy znajdziemy już nie tylko w niszowych perfumeriach, ale u znanych producentów, np. Kenzo, DKNY, i w popularnych drogeriach, np. Sephora.
Eko dezodoranty
Zapachy to jednak nie tylko perfumy i wody toaletowe. Równie ważne pozostają dezodoranty. Gdy myślimy o ekologicznych dezodorantach, pierwsze co powinno przyjść nam do głowy to ałun. To minerał, który ze względu na swoje fenomenalne właściwości, znalazł zastosowanie w kosmetologii. Poleca się go jako odpowiednik popularnych dezodorantów. Nie zatyka porów, nie podrażnia – może być więc stosowany po depilacji, nie uczula. Ałun niszczy bakterie, które odpowiedzialne są za brzydki zapach potu. Dodatkowo nie plami ubrań, zmniejsza tendencję do pocenia się. Ałun może być również stosowany przy leczeniu podrażnień, skaleczeń, oparzeń, ponieważ wpływa na zwiększenie krzepliwości krwi. Ałun jest dostępny w kostce, sztyfcie, w sprayu i w pudrze. Jego niewątpliwą zaletą jest duża wydajność. 100-gramowa kostka ałunu będzie nam służyć nawet 2 lata przy codziennym stosowaniu.
Najnowsze komentarze