Ekologiczna dziewczyna

z ekologią za pan brat

Ekologiczna-dziewczyna
Porady

Czym kierować się przy zakupie kosmetyków ekologicznych?

W szaleństwie i modzie na ekologiczne życie często zapominamy o idei, jaka za tym trendem stoi. O czym więc pamiętać, decydując się na zakup ekologicznego kosmetyku? Jak mądrze kupować, by faktycznie być eko?

Jak kupować?

Przede wszystkim nie kierujmy się reklamą i trikami marketingowymi, tylko czytajmy listę składników produktu. Jeśli producent zachwala kosmetyk jako ekologiczny, pozbawiony parabenów i w stu procentach naturalny – zweryfikujmy to poprzez zapoznanie się ze składem produktu. Producenci mogą kłamać w reklamach, jednak nie mają prawa tego robić przy podawaniu składników. I kolejna ważna uwaga: składniki wymienia się począwszy od tego, którego w kosmetyku jest najwięcej!

Druga sprawa: choć kosmetyki ekologiczne zawierają wyłącznie naturalne składniki, co wiąże się z faktem, że nie działają na nas tak drażniąco i uczulająco, jak to ma miejsce w przypadku kosmetyków konwencjonalnych, to musimy znać reakcje własnego organizmu na naturalne produkty. Może być tak, że kogoś będzie silnie uczulał jakiś ziołowy składnik kosmetyku. To kwestia indywidualnych tendencji, nie zaś ogólnej szkodliwości kosmetyku. Dlatego jeśli wiemy, że źle reagujemy na konkretny olejek eteryczny lub inny składnik kosmetyku, zrezygnujmy z jego zakupu. Jeśli faktycznie chcemy żyć w zgodzie ze środowiskiem, wybierajmy kosmetyki, które są ekologiczne nie tylko ze względu na swój skład, ale i opakowanie.

Co później?

Kosmetyki ekologiczne psują się zdecydowanie szybciej niż to ma miejsce w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników. Wynika to z faktu, że kosmetyki eko pozbawione są środków konserwujących pozwalających na zachowanie ich długotrwałej świeżości. Dlatego trzeba pamiętać, by przechowywać je w temperaturze pokojowej (w żadnym wypadku nie poddawać ich działaniu słońca) oraz szybko zużyć. Standardowo okres trwałości kosmetyków ekologicznych to 6 miesięcy.

Przy odstawianiu kosmetyków popularnych na rzecz ekologicznych musimy liczyć się z tym, że nasza skóra będzie musiała przyzwyczaić się do nich i oczyścić z chemii, jaką wcześniej jej podawaliśmy.

Przy pierwszym zastosowaniu kosmetyku mogą pojawiać się podrażnienia, skóra lub włosy będą wydawały się bardziej zanieczyszczone. Powinno to minąć po kilku aplikacjach kosmetyku. Jeśli tak nie będzie, może to oznaczać, że reagujemy alergicznie na któryś ze składników kosmetyku i należy go bezwzględnie odstawić.