Ekologiczne farbowanie włosów

Ekologiczna-dziewczyna

Czy zdrowe farbowanie włosów jest możliwe? Czy bezpieczne i ekologiczne sposoby koloryzacji w ogóle istnieją, a jeśli tak – czy są skuteczne?

Farby ekologiczne

Przy wyborze farby do włosów musimy mieć na uwadze fakt, że koloryzacja może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów. Jeśli więc zależy nam na delikatnej zmianie koloru i zachowaniu włosów w zdrowiu, pomyślmy o ekologicznych specyfikach. Jeśli natomiast liczymy na spektakularne efekty, radykalną zmianę czy rozjaśnienie – kosmetyki ekologiczne mogą nie sprostać naszym oczekiwaniom. Naturalne farby do włosów pokrywają włos od zewnątrz, zamiast wnikać w głąb struktury włosa, stąd też ich mniejsza trwałość, ale też mniejsza inwazyjność. Farby ekologiczne pozbawione są amoniaku, substancji konserwujących i zapachowych. Nie testuje ich się również na zwierzętach. Farby ekologiczne dostaniemy w niszowych drogeriach lub sklepach ekologicznych. Pytajmy o nie również w salonach fryzjerskich, ponieważ coraz więcej stylistów poleca je swoim klientkom. Marki proponujące farby ekologiczne to między innymi Logona, Khadi, Biokap.

Alternatywa dla farby

Ekologiczna-dziewczyna

Czy farbowanie włosów może być ekologiczne?

Myśląc o koloryzacji włosów, coraz częściej decydujemy się na zastosowanie henny. To farba w stu procentach ziołowa, bogata w liczne pierwiastki i mikroelementy. Wykazuje ona działanie przeciwłupieżowe, nawilżające, wzmacniające włosy. Henna w przeciwieństwie do innych farb ekologicznych nie oblepia włosa, ale wnika do jego kory. Powoduje to, że wypełnia ubytki, regeneruje uszkodzenia, nadając włosom naturalnego blasku. Hennę znajdziemy w składzie niektórych szamponów i odżywek, możemy również zainwestować w czystą hennę, której nałożenie na włosy zapewni nam widoczną koloryzację, utrzymującą się do kilku tygodni. Pamiętajmy jednak, by przed aplikacją henny, odstawić ją na 24 godziny pod przykryciem w ciepłym miejscu, by mogła się utlenić i wzmocnić kolor. Inaczej istnieje ryzyko, że kolor będzie wyblakły i nietrwały. Hennę nakładamy na mokre włosy, umyte wcześniej szamponem bez silikonów i parabenów, by dobrze oczyścić włosy, a tym samym – ułatwić wnikanie barwnika w głąb jego struktury. Jeśli chcemy wzmocnić kolor włosów, utrzymujmy hennę po jej aplikacji do 2 godzin. Oczywiście jest to czas przybliżony, który każda z nas powinna dopasować do kondycji, koloru wyjściowego i grubości swoich włosów.