Na czym polega labioplastyka – plastyka warg sromowych?

Nie każda kobieta jest zadowolona z wyglądu swoich intymnych części ciała. Zbyt duże, niesymetryczne wargi sromowe mogą być nie tylko powodem kompleksów, ale również mogą powodować problemy związane z higieną osobistą i seksem. W takich przypadkach możemy skorzystać z zabiegu labioplastyki, czyli modelowania małych lub większych warg sromowych.

 

Wargi sromowe większe i mniejsze tworzą wejście do pochwy, stanowią ujście cewki moczowej i okalają łechtaczkę. Podstawową funkcją warg sromowych jest ochrona, czyli przykrycie zewnętrznych narządów płciowych. Najczęściej wargi sromowe większe okalają mniejsze.

 

Zdarza się jednak, że mniejsze wargi sromowe są przerośnięte w stosunku do warg sromowych większych. Wówczas kobieta może być niezadowolona ze swojego intymnego wyglądu, a także może on przeszkadzać na co dzień. Często kobiety mające taki problem doświadczają dyskomfortu przy noszeniu bielizny, krępują się zakładania stroju kąpielowego, mają trudności w trakcie uprawiania sportów, na przykład jazdy na rowerze. Przerośnięte wargi sromowe mogą też utrudniać higienę i powodować częste infekcje.

 

Labioplastyka – kiedy warto ją wykonać?

W powyższym przypadku, gdy kobiecie nie odpowiada wygląd warg sromowych większych lub mniejszych, można wykonać labioplastykę. Zabieg ten prowadzony jest zarówno w przypadku anatomicznego przerostu czy asymetrii warg sromowych, jak również w przypadku zmiany ich wyglądu po ciąży. Zabieg umożliwia nie tylko zmniejszenie warg sromowych, ale również na nadanie im właściwego kształtu i sprężystości.

 

Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej przynoszącym bardzo dobre rezultaty i nie wiąże się z wysokim ryzykiem niepowodzenia oraz skutków ubocznych. Trwa stosunkowo krótko i pozwala na wypisanie ze szpitala już następnego dnia. Cena tego rodzaju zabiegu również nie jest bardzo wysoka – zwykle musimy zapłacić około 4 500 złotych. Ceny mogą różnić się w zależności od kliniki.

 

Jak wykonuje się zabieg labioplastyki?

Przed zabiegiem pacjentka bierze udział w konsultacjach z lekarzem chirurgii plastycznej, z którym uzgadnia wygląd warg po operacji. Konieczne jest również wykonanie wymaganych badań. Zabieg planuje się na termin przypadający tuż po menstruacji pacjentki.

 

Zabieg przeprowadzany jest w formie operacji ze znieczuleniem dożylnym. Lekarz rysuje linie cięcia na skórze pacjentki, a następnie usuwa nadmiar skóry i odpowiednio modeluje wargi sromowe, aby uzyskały one uzgodniony wcześniej kształt. Najczęściej stosuje się szwy wchłaniane, które nie wymagają usunięcia. Czas trwania zabiegi wynosi na ogół około jednej godziny. Pobyt w klinice twa zwykle jedną dobę.

 

Po operacji pacjentka otrzymuje odpowiednie zalecenia. W ciągu tygodnia po operacji należy unikać długiego siedzenia, także podczas jazdy samochodem, należy także przestrzegać dokładnie higieny intymnej i prowadzić oszczędny tryb życia. Zagojenie operowanych miejsc następuje najczęściej do 2 tygodni. Do 4-6 tygodni nie należy prowadzić intensywnego wysiłku fizycznego. Ostateczny efekt operacji można zobaczyć po 6 tygodniach. Do tego czasu zaleca się również zachowanie abstynencji seksualnej.

 

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • zakażenia i infekcje w miejscu zabiegu
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • miesiączka
  • niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych
  • ciąża, karmienie piersią

 

Zabiegi zmniejszania i modelowania warg sromowych prowadzone są obecnie w wielu klinikach na terenie całego kraju. Na profesjonalne zabiegi labioplastyki zaprasza Centrum Medyczne PLUS MED, które znajduje się w Kielcach.

tagi: