Dla większości małżonków rozwód jest stresującym wydarzeniem. Wielu z nich w związku z tym zastanawia się, jak wygląd sprawa rozwodowa – co dzieje się wtedy na sali sądowej?
Często zdarza się tak, że dla wielu osób pierwszą wizytą w sądzie w ogóle jest rozprawa rozwodowa. To niezbyt przyjemna okazja, pojawia się dużo nerwów, obaw, czy wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, czy nie popełni się jakiegoś błędu. Właśnie dla tych osób przygotowaliśmy nasz poradnik, który prezentuje, jak krok po kroku wygląda rozprawa rozwodowa w sądzie.
Przed rozprawą
Informacje na temat daty i godziny rozprawy otrzymuje się od sądu. Tego dnia należy punktualnie stawić się na miejscu, ale nie warto przyjeżdżać zbyt wcześnie, ponieważ czekanie wywołuje jeszcze więcej zdenerwowania. Na rozprawę najlepiej ubrać się elegancko, chociaż nie jest to obowiązkowe. Także nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą dowodu osobistego oraz wyłączeniu komórki przed wejściem na salę.
Kto uczestniczy w rozprawie rozwodowej?
Rozprawy sądowe prowadzone są bez udziału publiczności. Sprawa prowadzona jest przez trzech sędziów – pośrodku siedzi sędzia przewodniczący, czyli zawodowy, po jego bokach sędziowie ławnicy. Na sali mogą również poza tobą oraz współmałżonkiem mogą znajdować się pełnomocnicy – prawnicy.
Ponadto w rozprawie mogą brać udział tak zwani mężowie zaufania – nie mają oni prawa głosu i są biernymi obserwatorami, ale ich obecność może stanowić wsparcie, na przykład może być to mama, tata, kolega, przyjaciółka czy też inna osoba.
Przebieg rozprawy rozwodowej w sądzie
Po wstępnych formalnościach rozprawa rozpoczyna się od zadawania pytań – dotyczą one przede wszystkim przyczyn rozwodu, tego, dlaczego małżonkowie nie prowadzą już wspólnego gospodarstwa domowego, czy dotyczyły ich już jakieś inne rozprawy rodzinne, jaka jest sytuacja dzieci, jeżeli małżonkowie je posiadają. Również pojawia się pytanie – czy małżeństwo może być jeszcze uratowane, a także sugestia mediacji, niemniej jednak nie trzeba się na nią zgadzać.
Następnie dochodzi do przesłuchania świadków – najczęściej wzywani są oni już na pierwszą rozprawę, niemniej jednak mogą również być wezwani dopiero na drugą z kolei. W pierwszej kolejności zazwyczaj przesłuchuje się świadków strony powoda, w drugiej – strony pozwanej. Strony również w tym czasie mogą zadawać pytania. Po przesłuchaniu świadkowie opuszczają salę rozpraw.
Dopiero kolejnym etapem jest przesłuchanie stron, na początku jest to powód, następnie pozwany. W trakcie przesłuchania stron można również odnieść się do wcześniejszego przesłuchania świadków.
W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie przeprowadza się również postępowanie dowodowe, którego celem jest wydanie przez sąd wskazania, kto ponosi winę za rozkład małżeństwa.
Wydanie wyroku
Wyrok dotyczący rozwodu wydaje się na ostatniej rozprawie – po wykonaniu przesłuchania stron, ale również może być on odroczony na okres do dwóch tygodni, mowa wtedy o tak zwanej publikacji wyroku. Strony nie muszą już stawiać się wtedy na ogłoszeniu wyroku, niemniej jednak należy się po niego zgłosić lub napisać wniosek o jego doręczenie.
Jak długo trwa rozwód?
Zasadniczo rozwód można uzyskać już po pierwszej rozprawie, niemniej jednak nie zawsze. Zazwyczaj jest to możliwe w sytuacji, gdy obie strony chcą ugodowo zakończyć swoje małżeństwo, bez orzekania o winie, a także nie mają wobec siebie żadnych roszczeń. Dotyczy to w szczególności małżeństw bez wspólnych małoletnich dzieci.
W większości przypadków rozwód trwa jednak dłużej – w skrajnych sytuacjach, gdy chodzi o rozwód z orzekaniem o winie, może być to nawet kilka lat. Z reguły to jednak kilka miesięcy.
Najnowsze komentarze