Ekologiczna dziewczyna

z ekologią za pan brat

cytryny
Porady

Jak sprzątać ekologicznie – cytryna zamiast chemii

To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Wszak cytryna często jest składnikiem środków czyszczących. Nie powinno zatem dziwić, że owoc ten jest doskonałym naturalnym detergentem, który może pomóc w sprzątaniu domu. W jaki sposób? Zaraz się dowiesz.

Cytryna jako płyn do mycia

Cytryna to doskonały środek czyszczący. Ma znakomite właściwości, także antybakteryjne, dzięki którym łatwo i szybko pozbędziesz się zabrudzeń. Dodaj soku z cytryny do wody i przetrzyj wilgotną szmatką lub gąbką brudne powierzchnie. I to wystarczy.

Cytryna doskonale nadaje się do czyszczenia umywalki, wanny czy zlewu – metalowy czy kamienny, dzięki cytrynie będzie lśnił i pięknie pachniał. Podobnie z mikrofalówką i piekarnikiem. Również płytkom na ścianie czy panelom niewielki dodatek soku z cytryny do wody nie zaszkodzi.

Ponadto, cytryna świetnie sprawdzi się w roli płynu do naczyń, zwłaszcza jeśli chcesz zmyć osad z kubków. Ten z kawy czy herbaty zniknie z garnuszków błyskawicznie. Cytryna może pomóc w usunięciu nawet bardzo trudnych plam. Nie przez przypadek jej aromat i ona sama (a właściwie kwasek cytrynowy, który zawiera) jest wykorzystywana do produkcji chemicznych detergentów.

Cytryna jako środek do pielęgnacji

Masz drewniane szafki? Z pewnością tak. Cytryna doskonale nadaje się do ich pielęgnacji. Wystarczy że w równym stosunku nalejesz wody, soku z cytryny i oliwy z oliwek do spryskiwacza. Możesz też dodać octu. Spryskaj powierzchnię mebli i zetrzyj ściereczką. Efekt? Lśniące i czyste meble. Tylko należy uważać, bo cytryna jako kwas może niektóre lakierowane powierzchnie odbarwić. Najlepiej więc sprawdzić przed pielęgnacją na niewidocznej stronie, czy taki preparat meblom nie zaszkodzi.

Spróbuj też cytrynę na skórze. Jeśli masz buty skórzane, to je również możesz potraktować preparatem z sokiem z tego owocu. Można stosować zarówno do skóry naturalnej, jak i syntetycznej. Wystarczy przetrzeć powierzchnię butów szczoteczką zamoczoną w roztworze wody i soku z cytryny.

Cytryna jako pochłaniacz zapachów i odświeżacz powietrza

Kiedy przekrawa się cytrynę, można poczuć intensywny, przyjemny zapach. To też można wykorzystać. Co więcej, sama cytryna wchłonie każdy nieprzyjemny zapach. Zamiast plastikowego pochłaniacza można po umyciu lodówki wsadzić do niej kilka plasterków cytryny. Efekt gwarantowany, a aromat będzie towarzyszył nam jeszcze przez jakiś czas po wyjęciu owocu. Trzeba tylko uważać, bo cytryna może spleśnieć, więc nie można jej tak trzymać w lodówce dłużej niż przez tydzień.

Podobnie możesz potraktować inne przedmioty – na przykład deski do krojenia. Wystarczy natrzeć je cytryną i zostawić tak na kilkanaście minut, a następnie spłukać wodą. Możesz też wsadzić skórki cytryny do woreczka i wstawić je do szafki. Tu również będzie czuć jej naturalny zapach.

Cytryna dobra na wszystko

Jak widać cytryna to owoc o wielu zastosowaniach, który świetnie sprawdza się w czyszczeniu i utrzymaniu higieny. O wielu z pewnością można by tu jeszcze wspomnieć, np. o odkamienianiu czajnika cytryną. Jeśli szukasz naturalnego środka, dzięki któremu skutecznie pozbędziesz się brudu, pozostawiając przy okazji przyjemny zapach, to już wiesz z czego skorzystać. Wcale nie musisz używać do tego celu chemii.