Ekologiczna dziewczyna

z ekologią za pan brat

Ekologiczna-dziewczyna
Pozostałe tematy

Czy można oczekiwać cudów po kosmetykach ekologicznych?

W sprawie działania i skuteczności kosmetyków ekologicznych wciąż jeszcze trudno zająć konkretne stanowisko. Dotychczas wierzono, że tylko produkty na bazie laboratoryjnie wytworzonych syntetyków mogą być skuteczne. Jednak boom na zdrowy styl życia spowodował, że zainteresowanie kosmetykami ekologicznych gwałtownie wzrosło. Czy słusznie?

W czym tkwi siła kosmetyków eko

Kosmetyki ekologiczne naprawdę nieźle wypadają w badaniach naukowych. Okazuje się, że wyciągi z roślin mogą być tak samo skuteczne jak ich syntetyczne odpowiedniki.

Zwolennicy produktów ekologicznych wskazują przede wszystkim na brak konserwantów, sztucznych substancji zapachowych, które w dużym stopniu podrażniają i uczulają, wzmacniając problem ze skórą lub włosami zamiast go niwelować.

I tak zamiast syntetycznej witaminy C stosuje się wyciąg z melisy, natomiast masła roślinne i olejki nawilżają skórę, ujędrniając i odżywiając. W przypadku kosmetyków oczyszczających i peelingujących wykorzystuje się nasiona owoców, które nie wysuszają skóry w takim stopniu, jak to czynią tradycyjne kosmetyki z detergentami.

Cudów nie ma

Ekologiczna-dziewczyna
Mnogość kosmetyków nie pomoże, jeśli nie będziesz ich regularnie stosować

Gdy sięgamy po kosmetyki ekologiczne skuszeni ich dobroczynnym wpływem na nasz organizm, chcemy, by efekt ich działania był widoczny natychmiast. I choć w przypadku niektórych kosmetyków zmiany zauważymy natychmiast, np. po użyciu szamponu ekologicznego możemy liczyć na to, że wygląd naszych włosów się poprawi, to przy poważniejszych kłopotach – trądziku, zmarszczkach, zniszczonych włosach – na efekty będziemy musieli poczekać. Ważne jest regularne stosowanie kosmetyków, dopiero wówczas możemy liczyć na oczekiwane rezultaty. Kosmetyki ekologiczne pozbawione są również filtrów UV, a jeśli już je mają, to zapewniają ochronę na naprawdę niskim poziomie. Kosmetyki ekologiczne mają też ograniczoną trwałość.

Poważnym minusem jest natomiast ich – często – wysoka cena. Co więc zrobić? Czy decydować się na zakup? Nie, jeśli oczekujesz cudów. Kosmetyki ekologiczne potrafią być skuteczniejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, działają jednak od nich wolniej. Wymagane jest zatem długotrwałe i regularne stosowanie, by zlikwidować konkretny problem. Jeśli natomiast borykamy się wyłącznie z podrażnieniami i alergią powodowaną przez konserwanty w popularnych produktach, to faktycznie już po pierwszym użyciu kosmetyku ekologicznego powinniśmy odczuć ulgę.